Header Image

Älska att baka

Caroline Ahlqvist är vinnare av Hela Sverige Bakar 2013, författare till bakboken "Älska att Baka" och här i bloggen bjuder hon på mumsiga recept och baktips men också annat från sitt liv som morsa, sambo, massör, träningsälskare och matte. Kom gärna med frågor om bakning eller skrik till när ni tycker nåt är bra eller dåligt. Nu kör vi!

Vaniljkola med flingsalt

Publicerad,

GOD JUL! ❤️
Ca 60 st

100g smör
2 dl grädde
3 dl strösocker
1.5 dl ljus sirap
2 msk glukossirap
1 tsk vaniljpulver

1. Smält smöret i en stor kastrull och tag av från värmen.


2. Tillsätt övriga ingredienser och koka till 120 grader. Gör kulprovet, tag 1 tsk av smeten och droppa ner i ett glas med iskallt vatten. Går det att forma en ganska så fast kula av den så är det klar.

3. Häll smeten i en form som är ca 20*20 cm, klädd med bakplåtspapper. Strö över flingsalt och låt sen stelna över natten. Dela sen in i rutor och slå in i bakplåtspapper!

Glukossirap gör att smeten inte blir sockrig! Plus att kolan blir seg och blank

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *