Header Image

Lina Spansk

Vem är jag? Jag är en nybliven mamma som tillsammans med min dotter Nowa och sambo Kevin bor och arbetar med träning i den hårdtrafikerade staden Stockholm. Här på bloggen kommer ni får läsa om allt från blöjbyten till tekniker för benböj på gymmet. Ni kommer också få ta del av en hel del recept då jag har ett stort intresse för mat och bak! Även om ni ser mig skrikandes på gymmet eller i gruppträningssalen ibland så ska ni veta att jag en riktig mjukis på insidan, det kommer ni märka här. Hoppas ni följer med mig och hittar någonting ni gillar <3 [email protected]

RAW – Choco Peanut Dream

Publicerad,

Förra veckan fick jag tips från en av mina följare att man ska äta mycket dadlar inför förlossningen. Det sägs nämligen att kvinnor som äter dadlar inför sin förlossning får en kortare förlossningstid samt råkar ut för färre förlossningskomplikationer.  6-7 dadlar om dagen, under de fyra sista veckorna av graviditeten sägs det! Vare sig man väljer att tro på detta eller inte, så är det alltid gott med rawbak, och detta är ytterligare en god anledning till att njuta av bakverken! Så här kommer passande nog ett RAW recept! Jag tror jag tar den säkra sidan före den osäkra och börjar redan nu …. 😉

 

RAW – Choco Peanut Dream

100 g cashewnötter
10 st urkärnade färska dadlar
3 msk kakao
1 msk kokosolja
1 msk jordnötssmör
1 nypa salt
1 nypa vaniljpulver

Topping:
100 g sockerfri mörk choklad (70%)
krossade hasselnötter

Mixa alla dessa ingredienser i en matmixer tills det blir en kladdig massa, det får gärna sätta sig lite utefter kanterna, då vet du att den är klar.
Rulla bollar i valfri storlek och lägg på en tallrik. Smält den sockerfria chokladen över ett vattenbad och rulla bollarna först i den smälta chokladen, sedan direkt i krossade hasselnötter.
Lägg upp på tallrik och stoppa i kylen i ca 40 min innan servering.

SUPERGODA! ENJOY <3

2 Kommentarer

  1. Hej Lina!
    Jag är forskare och tyvärr måste jag säga att det finns absolut ingen vetenskap bakom detta. Det är samma som att säga att tranbärjuice specifikt behandlar urinvägsinfektion.

    • Hej Bianca,
      Tack för att du delar med dig! Du har säkert helt rätt. Det finns många myter kring graviditeter, troligtvis saknar dom allra flesta helt vetenskap bakom sina teorier. Jag är en skeptiker till många, men den här tyckte jag var rolig, och lyfte mest för att jag älskar rawbakning. Kanske hoppades jag någonstans att det skulle ligga liiiiiite sanning i denna, för vem vill inte hitta en anledning till att äta mer dadlar?;)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *