Header Image

Älska att baka

Caroline Ahlqvist är vinnare av Hela Sverige Bakar 2013, författare till bakboken "Älska att Baka" och här i bloggen bjuder hon på mumsiga recept och baktips men också annat från sitt liv som morsa, sambo, massör, träningsälskare och matte. Kom gärna med frågor om bakning eller skrik till när ni tycker nåt är bra eller dåligt. Nu kör vi!

Pepparkakskladdkaka

Publicerad,

När jag bakar pepparkakor tycker jag egentligen att degen är godare än den färdiga kakan, hehe. Den här kladdkakan är baserad på vit choklad och så en massa kryddor som doftar jul! Kladdig i mitten, precis som min älskade pepparkaksdeg! En liten klick grädde och rårörda lingon till, mmmmmmm.

IMG_1650-0.PNG
200g smör
200g vit choklad
4 ägg
2 dl råsocker
3 dl vetemjöl
2 tsk kanel
1.5 tsk malda nejlikor
1.5 tsk ingefära
50g flagad mandel

1. Smält smöret och tillsätt hackad vit choklad. Smält ihop.

2. Vispa ägg och råsocker pösigt och häll ner i smörblandningen.

3. Blanda alla torra ingredienser och sikta ner i smeten och rör om så allt blandas jämnt.

4. Smörj en 24 cm springform och häll i smeten. Grädda i ca 20 min i 175 grader. Kakan ska fortfarande vara geggig i mitten om du testar med en sticka. Låt svalna helt i formen. Frys gärna in över natten så den sätter sig helt innan servering.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *