Header Image

Spark i baken

Spark i baken är en av Sveriges största träningsbloggar. Terese Alvén är aktuell med boken ”Träna tillsammans med familjen”, en inspirerande bok för föräldrar med barn 0-12 år. Hon föreläser också mycket med utgång från sin förra bok ”Viktig – från matmissbrukare till träningsförebild”, frilansar som skribent och webbredaktör.

Emma till final

Publicerad,
Skärmdump från Aftonbladet.
Skärmdump från Aftonbladet.

Friidrotts-EM har inte varit vidare skoj än så länge om man tittar på svenska framgångar. Vet inte om Emma Green kan ändra på det, men jag hoppas det och håller tummarna. Nu är hon i final i alla fall.

Jag som i vanliga fall sitter bänkad när det är friidrott på tv har knappt kollat någonting på hela veckan. De få stunder jag har kikat har jag snabbt stängt av tv:n igen. Det är inte lika kul när jag inte kan sitta och hålla tummarna för medalj hemma i soffan.

Har du kollat på friidrotten?

3 Kommentarer

  1. Ja jag har kollat. Linus gjorde en grym höjdhoppsfinal igår, synd med hans lår bara… Hade han varit helt kry tror jag han hade en chans på guldet faktiskt!

    Kram

  2. Jag har gjort ungefär lika, sett litegrann då och då. Vanligtvis följer jag de flesta sorters mästerskap slaviskt

  3. japp! 😀 jag kikar!!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *