Header Image

4 kids and braids

Hej och Välkomna till mig eller oss är mer rätt! Karin heter jag och jag är mamma till Mollie och trillingarna Tilda, Maja och Tea. Här kommer ni få följa vårt vardagsliv med allt vad det innebär. Mitt stora intresse i livet är att fläta och så älskar jag inredning. Tjejernas stora intresse är deras olika fritidsaktiviteter så det är något ni också kommer att få del av här. :)

Nyårslöften

Publicerad,

God kväll tisdag!

God fortsättning ?

Hoppas allt är bra med er. Längesedan jag skrev något här. Planen är att blogga mera. Livet, middagstips med recept, håruppsättningar och även lite träning.

Gällande träning är det ett av mina nyårslöften. Målet är att ta hand om mig själv mer i år.

Jag hade först tänkt att utmana mig själv med att gå 10 000 steg varje dag. Hade varit en riktigt bra utmaning men ibland finns inte tiden eller orken. Vet också att när jag väl satt ett mål vill jag gärna nå det. Känns viktigt att träningsmålen inte får bli en stressgrej.

Mitt mål kommer att bli att gå minst 50 000 steg i veckan. Det blir lite drygt 7150 steg per dag. Skulle det vara så att jag behöver pausa en dag får jag ts igen dom stegen en annan dag.

Kommer försöka få till 3-4 styrkepass i veckan. Minst 3 i alla fall det är målet. Jobba med egen kroppsvikt och använd band och vikter vi har hemma.

Mån-fre köra ngn form av yoga/stretch övningar. Jag är så grymt stel i kroppen så det är ett måste.

Sedan kommer jag även utmana mig själv med att lägga mycket med tid på matlagning. Också ett av mina nyårslöften.

Gick en promenad igår. Fick då sällskap av Tilda, Maja och Micke.  

Så mysigt med lite snö ⛄️


Idag fick jag med mig Micke medan Maja var på knärehab. Maja gjorde illa knät i höstas och det vill inte gå över. Får bästa hjälpen av en riktigt bra sjukgymnast. Hon får träna när hon är där och får med sig övningar hem.

Tycker egentligen inte promenera är så kul men med med sällskap går det faktiskt bra.  Ikväll gick vi en promenad runt i Nynäshamn.

Nu har vi precis käkat middag.
Ska åka och hämta ut några paket sedan blir det soffan. Ska se några fler avsnitt av Designated Survivor.

Önskar er alla en härlig kväll

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *