Header Image

Spark i baken

Spark i baken är en av Sveriges största träningsbloggar. Terese Alvén är aktuell med boken ”Träna tillsammans med familjen”, en inspirerande bok för föräldrar med barn 0-12 år. Hon föreläser också mycket med utgång från sin förra bok ”Viktig – från matmissbrukare till träningsförebild”, frilansar som skribent och webbredaktör.

Träna i solen

Publicerad,

rutschkana

Det ryktas om en solig underbar helg (i alla fall i Stockholm vad jag vet), men mycket av min helg kommer bestå av Kommunikologi på SAFE. Har två dagar kvar på modul 3. Som tur är finns raster att vistas i solen plus att jag ser till att utnyttja ljuset innan och efter. Idag när jag kom hem tog jag inte ens av mig skorna utan jag lockade istället genast ut Charles till lekparken. Det blev en härlig stund tillsammans bara han och jag. Guld värt.

Förresten – vill du träna utomhus imorgon kan jag tipsa om att ACO har skapat ett löpevent vid Tantolunden där snabba löpare kan få deras nya solskyddsmedel som ska vara anpassade till oss som tränar ute då de är svettresistenta och har en hög solskyddsfaktor. Men även om du inte har vägarna förbi eventet kommer här en påminnelse om att smörja in dig! Nästa vecka dyker förresten en tävling på detta tema upp i bloggen, ni som är tävlingssugna nu har fortfarande chans att vinna hörlurar till träningen.

ACO Fast Lane

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *