Header Image

Spark i baken

Spark i baken är en av Sveriges största träningsbloggar. Terese Alvén är aktuell med boken ”Träna tillsammans med familjen”, en inspirerande bok för föräldrar med barn 0-12 år. Hon föreläser också mycket med utgång från sin förra bok ”Viktig – från matmissbrukare till träningsförebild”, frilansar som skribent och webbredaktör.

Kroppspanik – och Du ska vara perfekt

Publicerad,

boktips Kroppspanik Du är perfekt

BOKTIPS. Har du redan läst min bok ”Viktig från matmissbrukare till träningsförebild” vill jag tipsa om två andra böcker som på väldigt olika sätt tar upp tankar om kroppen, självbild och ångest.

Kroppspanik – fett. lögner & sjukt onödig ångest av Julia Skott – genom personliga erfarenheter blandat med forskning skildrar Julia ett samhälle där kroppen står i fokus. Intressanta tankar om våra idéer hur en kropp ”ska vara”, hälsomyter och skeva kroppsideal. Bra och välskriven bok med mycket innehåll.

Du ska vara perfekt av Anna-Karin Sahlin – en ”tankebok om ytliga ideal, djupgående konsekvenser och vikten av att ifrågasätta”. Boken tar upp hur det är att vara ung tjej i det prestationssamhälle vi lever i, vilka konsekvenser det får, men även tips på hur vi kan göra för att må bättre. Plus i kanten för att 10 procent av försäljningen går till Frisk & Fri.

5 Kommentarer

  1. Tusen tack för tipsen, och för vinsten av spark i baken linnet, det kommer komma så väl till pass på gymmet! Kramar

  2. Tack for rekomendationerna! Laser precis The Beauty Myth av Naomi Wolf, mycket viktiga ämnen.

  3. Läste Kroppspanik i höstas och tyckte den var bra, just i och med Julias sätt att se igenom och granska de myter som vi så många gånger ser som sanna. Dessutom var det med humor i vissa passage, vilket var kul för oss som läser. Det är lätt att lura sig själv när det kommer till ideal och jämförelser, och just kroppen är oerhört utsatt – för den lever vi med hela livet.

  4. Kroppspanik ska jag läsa, tack för tipset 🙂

  5. Har läst du ska vara perfekt och har själv haft ortorexi som jag nu är friskförklarad ifrån! Boken läste jag efter jag blivit frisk men rekommenderar den SÅÅ mkt den är så givande på sjukt många olika sätt!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *