Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Smarriga räk- & laxtårtan

Publicerad,

laxraktartaEtt mattips inför nationaldagen på lördag. Förbered den redan dagen innan så är den riktigt smarrig när den serveras på lördag.

Räk- & laxtårta
    200 g smulat danskt rågbröd
    30 gram smält smör
    200 g kallrökt lax
    200 g skalade räkor delade i mindre bitar
    2 dl cremé fraiche
    200 g Philadelphiaost
    1 dl Turkisk yoghurt 10%
    3 gelantinblad
    1/2 dl hackad dill
    1 finhackad rödlök
    1 burk röd stenbitsrom

    kokt ägg, citron och dillkvist till dekoration

Blanda brödsmulor,  tryck ut massan i en form med löstagbara kanter och ställ i kylen. Lägg gelabtinbladen i blöt ca 5 min. Blanda ost, yoghurt, 1dl créme fraiche, lax, räkor, dill och rödlök. Krama ut gelabtinbladen  och låt smälta i kastrull med 1 dl créme fraiche.  Häll blandningen över den kylda brödbitten och ställ in inkylen minst två timmar, men gärna till nästa dag.

Dekorera tårtan med stenbitsrom, kokt ägg, citron och dill innan servering.  

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *