Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Cirkusburk – DIY

Publicerad,

Inspirerad av en plåtburk, som finns med i senaste numret av tidningen Family Living, letade jag fram en gammal pepparkaksburk som idag fick ett nytt utseende.

pepparkaksburk_beforeDet material som behövs är:

    plåtburk med lock
    sprayfärg (vit och koppar)
    kontakplast
    sax

Diska ur burken om den är smutsig. Torka noga. Spraya på färg tunt i tre lager (eller tills det täcker) låt torka ca 5 minuter mellan varje spraylager. (Jag använder Montana Gold sprayfärg). Låt färgen torka ordentligt i ett par timmar. Mät omkretsen runt burken och klipp ut trianglar i kontaktplast. Jag tycker bara att det är charmigt om de inte blir exakt lika stora. Mina 20 trianglar fick det ungefärliga måttet B: 3cm H: 9cm. Klistra på trianglarna runt burken.
Tidsåtgång: 3 timmar inklusive torktid.

pepparkaksburk_after

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *