Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Semlepremiär

Publicerad,

hembakad semla

I helgen snaskade vi i oss varsin semla. Årets första. Hembakad slät bulle, hemmagjord mandelmassa och så en massa härlig vispad grädde. Precis så där lagom stor att man inte blev proppmätt.

minisemla

Men nu har Storasyster infört tre veckors sockerförbud för hela familjen. Inget godis, ingen läsk, ingen ketchup och sedan efter tre veckor får vi bara äta socker på lördagar. Bra regler – jag undrar vem i familjen som klarar av att hålla detta? Om jag känner mig själv så ligger jag pyrt till att misslyckas, som den godisråtta jag är.

1 Kommentar

  1. Snygga bilder på härliga semlor. Vilken utmaning, tre veckor? Jag skulle optimistisk gå med på den men sen åka dit fortare än kvickt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *