Header Image

Spark i baken

Spark i baken är en av Sveriges största träningsbloggar. Terese Alvén är aktuell med boken ”Träna tillsammans med familjen”, en inspirerande bok för föräldrar med barn 0-12 år. Hon föreläser också mycket med utgång från sin förra bok ”Viktig – från matmissbrukare till träningsförebild”, frilansar som skribent och webbredaktör.

Lululemon till Sverige

Publicerad,

Jag (och många andra) shoppar gärna träningskläder från Lululemon Athletica när jag besöker USA. Jag tycker kläderna är ursnygga, sköna och håller bra kvalitet. I år har jag ingen USA-resa inbokad men jag tittade ändå in på Lululemons hemsida för inspiration – och blev glad över att upptäcka att det numera går att beställa kläder till Sverige – fraktfritt. Det ville jag såklart testa. Häromdagen köpte jag således en löparjacka/vårjacka, och idag hämtade jag den på posten. Ni får se den inom kort.

10 Kommentarer

  1. Åh. Perfekt =) tack för tipset!!

  2. Anna (orka mera)

    Fantastiska nyheter!!! Tack för tips 🙂

  3. Men tullavgift då?

  4. Ja, visst är det galet bra att de numera även levererar till Sverige, fast de har faktiskt gjort det i några månader redan om jag ska vara petig :). Nu var det ett tag sedan jag var inne och kollade, men sist så tyckte jag att priserna på den svenska sidan var så kopiöst mycket dyrare än om man handlade i USA, det kunde skilja flera hundra kronor på samma linne och det är ju lite trist. Men Lululemon kommer alltid att vara mitt favvomärke så i vilket fall som helst så är det stor glädje att de numera levererar hit :).

    • Spark i baken

      Ja, det är lite dyrare – men det blir billigare om man räknar att man annars skulle ha rest till USA för att handla (även om man såklart inte bara åker dit av den anledningen). Bra alternativ 🙂

  5. Hej! Hur är storlekarna? Små, stora eller normala?
    Glad påsk!

    Karin

  6. Tack för tipset! Missade det i veckan men såg det nu när du länkade igen. Shoppingsug 🙂

  7. Hej!

    Jag har bott i Usa i nastan 4 ar (precis kommit hem igen) och har lite Lululemon att salja – om ngn ar intresserad? 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *