Header Image

Matstugan

Matstugan är småbarnsmamman som mitt i allt kaos älskar att laga mat och ha gäster på mat och prat. Hon bor i Nacka med charmigaste, busigaste Magda 2½ år och härligaste, minitonåringen Annie snart 6 år. Kontakt: matstugan_blogg@hotmail.com

Köttfärsrullar i het sås

Publicerad,
Kan tyvärr inte ta åt mig äran för den här rätten. Jag hade 500 g köttfärs i kylen och total idétorka. Hittade det här receptet på Arla och det blev jättegott, så tänkte att ni skulle få det också.  Det går väldigt snabbt att göra och smakade riktigt gott. 
Du Behöver (4 pers)
400 g köttfärs
1 tsk salt
1 krm svartpeppar
1 tsk spiskummin
1 vitlöksklyfta – pressad
1 dl creme fraiche
(koriander)
 
Sås
1 gul lök
400 g krossade tomater
1 köttbuljongtärning
2 tsk chipotlepasta
1 dl crème fraiche
smör
 
Gör så här

Börja med såsen. Skala och hacka löken. Fräs i smör i en kastrull. Tillsätt övriga ingredienser och låt såsen koka ca 5 min.

 

Blanda köttfärs, salt, peppar, spiskummin, vitlök och crème fraiche. Rör till en jämn smet. Forma färsen till ovala bullar. Stek dem runt om i smör i en stekpanna ca 8 min. Lägg ner dem i såsen och strö över koriander.

2 Kommentarer

  1. Låter jättegott!

    Svar:
    Ja, snabbfixat och gott:-)
    Linda /Matstugan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *