Header Image

Matstugan

Matstugan är småbarnsmamman som mitt i allt kaos älskar att laga mat och ha gäster på mat och prat. Hon bor i Nacka med charmigaste, busigaste Magda 2½ år och härligaste, minitonåringen Annie snart 6 år. Kontakt: matstugan_blogg@hotmail.com

Linssoppa som smälter i munnen

Publicerad,

Vi är lite inne i en soppperiod just nu. Igår kväll blev det alltså ännu en soppa – Linssoppa. Jag älskar linssoppa, min sambo tycker det är sådär. Jag har två favoritlinssoppor den ena är den med morot, paprika och lite curry och den har jag i perioder gjort 1 gång i veckan, receptet hittar du HÄR. Den andra är denna som är med purjo, potatis och timjan och verkligen smälter i munnen.

För 4 pers:

2 dl röda linser
1 större purjo
2 potatisar
2 grönsaksbuljong
1 tsk timjan
1 l vatten
1 lime (saften)

olivolja, peppar, salt

Gör så här:

Börja med att skölja linserna.

Strimla purjon. Skala potatisarna och skär i mindre bitar. Fräs purjo och potatis i i olja i en stor kastrull. Häll i linserna, i med buljongen, timjan och vattnet. Salta och peppra lätt. 

Låt koka under lock sådär 10 minuter drygt. Pressa ner limen. 

Mixas soppan slät med mixer eller stavmixer. Om den är för tjock så spär du bara ut den med lite vatten. 

Servera med lite strimlad paprika, en klick creme fraice och något gott bröd.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *