Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Nyårshattar DIY

Publicerad,

Vad är en nyårsfest utan hattar?

nyarshatt_materialMaterial: Styvt papper (scrapbook papper), mall, dekorationsmaterial som glitter, paljetter, piprensare, klistermärken, silkespapper (passa på nu när butikerna rear ut julpynt), 2015 flaggor.

nyarshattGör så här: Rita av PDF mallen på ett snyggt lite styvare papper. (upprepa till önskat antal hattar). Limma ihop vid markeringarna. Limpistol är att föredra, men det går bra med limstift + tejp på insidan.
Klipp sedan ut 2015 flaggor, klistra på dem på restbitar av papper och fäst i toppen av hattarna. Dekorera med glitter, paljetter, glitterlim m.m. Låt fantasin flöda!

nyarshatt_flaggornyarshatt1nyarshatt2

2 Kommentarer

  1. Googlade ”mall nyårshatt” och hittade hit 🙂 Fina hattar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *