Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

The show must go on

Publicerad,

Jag och sambon stod för Underhållningen på en 50-årsfest i lördags. Ett gig som var inbokat sedan lång tid tillbaka, men halsfluss höll på att sätta käppar i hjulet.

IMG_2540.JPGFoto: Pia
I förra veckan från ingenstans fick jag ont i halsen, som snabbt blev värre och jag hade riktigt svårt att svälja sedan kom febern. Dagen därpå besökte jag vårdcentralen, som efter topsning kunde konstatera att jag hade smittats av streptokocker A-bakterier. Tack och lov för mirakelmedicinen penicillin för på ett dygn kände jag mig frisk igen.
Jag fasar den dagen mänskligheten blir immun mot antibiotika. Vad kommer att hända då?

uppträdande elvisSom tur var påverkade inte bakterierna mina stämband, utan det gick bra att sjunga ”9 to 5” och ”Fångad av en stormvind” m.fl.
Sambon gjorde bland annat ett bejublat Elvis-framträdande, och festens gäster var det bra drag på.

Sammanlagt bjöd vi på 11 nummer och festsällskapet fick svara på 10 frågor. Det vinnande laget lyckades pricka in alla rätt (utan att ha googlat, vilket var strängeligen förbjudet) och fick fira segern med en flaska bubbel. Övriga dansade fågeldansen med bravur!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *