Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Bananmuffins med chokladkross

Publicerad,

Släng inte svarta, prickig väl mogna bananer. Baka dessa muffins. De blir ljuvligt goda, speciellt i kombination med mörk choklad. Eller pröva de här med kokos och kola (länk).

bananmuffins med chokladkross

Bananmuffins med krossad choklad

2 ägg
2 dl socker
3 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
1 tsk vaniljsocker
50 g smält smör
1 dl creme fraiche
2 mogna mosade bananer
50 g hackad mörk choklad
Vispa ägg och socker poröst. Blanda mjöl, bakpulver och vaniljsocker i en separat bunke, häll det i äggfluffet. Tillsätt smör, creme fraiche, mosad banan och chokladkross. Rör försiktigt.
Klicka ut smet i lite mer än 3/4 av formen. Grädda 225 grader i ca 15 minuter tills de har fått fin färg.

muffinssmet bananmuffins

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *