Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Kapsel

Publicerad,

Nespresso kapsel Brännvidd: 50mm Exponering: 1/40 f4 Ljussättning: extern blixt

Jag är inte någon kaffedrickare. Antalet koppar som jag dricker på ett år går att räkna på en hand. Idag ska en av de kopparna intas för jag är så otroligt trött att jag bara måste droga mig en smula för att hålla mig vaken till efter klockan åtta.
Två dagar på jobbet efter all ledighet då jag vänt på dygnet har tagit ut sin rätt. Och det faktum att jag hade en 39 gradig kamin sovandes tätt, tätt inpå mig i natt gav mig inte många timmars sömn.
Skönt att det är helg igen, för en lagom invänjning innan arbetsveckorna börjar på allvar.

05 av 365: Kapsel; tema 127 i utmaningen 365 foton 2014.

3 Kommentarer

  1. Det är gott med kaffe!! 😉

  2. Vilken tur att du fick en sån fin bild på kaffe kapseln. Så snyggt.

  3. Ibland behöver man verkligen all hjälp man kan få!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *