Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Matråd

Publicerad,

På Storasysters skola finns det ett matråd där eleverna ska få vara med och påverka maten som serveras i elevmatsalen.
I veckan har hon representerat sin klass 1A på sitt första matråd, och vet ni?

– Det var sååååå tråkigt.
Vi bara satt där och alla babblade, men jag var tyst. Så sa de att de inte vill ge barnen pizza för de vill ge barnen näringsriktig mat.
Mamma, vad är näringsriktig för någonting?

Stackars Storasyster som trodde att det skulle vara roligt att vara med i matrådet och att man skulle få lära sig att laga mat, men hon fick i alla fall lära sig ett nytt ord.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *