Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Har du fluxat idag?

Publicerad,

Det var ett tag sedan senast men nu är vi testpatrull igen genom Buzzador. Den här gången testar vi Flux Junior, vilket är mycket passande så här när det har varit påsktider med ett stort intag av sötsaker.

flux junior fluor

Storasyster har ännu inte tappat några framtänder, men det kommer två vuxenframtänder i underkäken. Det är med andra ord hög tid att verkligen börja ta hand om tänderna. I förra veckan hade de besök av en tandsköterska på förskolan som lärde ut hur viktigt det är att ta hand om tänderna och hur de ska borstas.

Nu har Storasyster sköljt Flux flour med smak av jordgubb under 1 minut varje kväll, än så länge är det något som hon ser fram emot.
Favoriten är dock Flux Junior tuggummi. Flux själva rekommenderar att man ger sitt barn ett tuggummi efter varje måltid för att minska syreattacken på tänderna. Det skulle bägge tjejerna inte ha så mycket emot.

Tuggummit har en smak av jordgubb som sitter i förvånansvärt länge. Det är C-vitaminberikat och märkt som kosttillskott. Jag vet inte hur bra det är, men det kan väl omöjligt vara sämre än något annat tuggummi på marknaden?

Flux junior tuggummi

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *