Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Golftävling

Publicerad,

Ingarö GK

Medan barnen och pappaD var på simskolan för klädsim och besökte lådbilslandet var jag på golfbanan. Min tredje golfrunda för säsongen blev en damtävling på Ingarö GK.

Den här veckan är det golfvecka där och det anordnas flera roliga och lite annorlunda tävlingar. Dagens tävling var en slagtävling, om man hade några slag kvar efter 16e hålet fick man en flagga att sätta ner där slagen tog slut.

Jag spelade stundtals riktigt bra och gjorde t.o.m en birdie. Tyvärr chokade jag på tre hål, vilket inte är så bra när man ska ha så få slag som möjligt. Jag hade ett slag kvar efter 16e hålet och fick slå ut på 17. Vinnande dam hålade ut på hål 18 och alla på prispallen kom till hål 18.

Kul var det i alla fall och jag känner mig nöjd med min birdie, fyra par och 29 poäng.

2 Kommentarer

  1. Marie-Louise J

    Bra gjort A-K ! Birdies är kul, speciellt på tävling. Hoppas det blir fler rundor innan säsongen tar slut. 😉

  2. Bra jobbat!! 🙂 Jag ska gå kurs nu i sommar och förhoppningsvis få mitt efterlängtade gröna kort i slutet av sommaren – Längtar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *