Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Clownen Pucko

Publicerad,

Ett par gånger per år kliver jag i kostymen till mitt alter ego Clownen Pucko.
Storasyster har varit med några gånger och fick då lova dyrt och heligt att inte säga vem som var under peruken. Hon klarade det galant. Om någon frågade var hennes mamma var pekade hon lite snabbt åt mitt håll, men sa ingenting. Efter det senaste kalaset sa hon;
”Mamma, på mitt kalas vill jag att du bara är mamma.”
Tur är väl det eftersom det är så mycket att stå i ändå som mamma vid kalasfixeri att jag inte skulle hinna att vara clown också.

clownskor

Idag är det så dags igen att göra ballongfigurer, måla ansikten, sjunga, dansa och skoja med ett gäng glada barn som har sommaravslutning. Håller tummarna för att det är uppehåll.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *