Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Vanish testresultat

Publicerad,


Gräsfläckar

Nu har jag provat Vanish vid varje tvätt under de senaste två veckorna och delar här med mig av mina erfarenheter.

Inga fläckar är för svåra för Vanish säger reklamen, men där kan jag inte hålla med.
Trots både förbehandlingsspray och oxi action pulver i tvättmaskinen löser det inte upp gamla ingrodda fläckar. Målarfärgen på favoritfleecen är även den fortfarande kvar liksom tuschpennastreck på de nya rosa jeansen.

Vanish fungerar däremot väldigt bra på färska vardagsfläckar. Gräsfläckarna ovan och middagens kvarlevor på barnens tröjor; sylt och ketchup försvann. Vanish bet också på skjortor med ”ring around the collar”.

Jag har även testat Vanish soff- och mattspray med varierat resultat. Tuschpennastreck gick inte bort, inte heller gammal blåbärsyougurt, men bleckstrecken försvann.

vanish soffa spray

Slutsats: Vanish fungerar bäst om man tvättar de nerfläckade plaggen omedelbart.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *