Header Image

Det ljuva 40+ livet

Jag fyllde 40 år sommaren 2011 och så här är mitt liv på andra sidan kullen. Jag är sambo med D och tillsammans har vi två augustitjejer födda 2006 och 2008. Vi bor lite lantligt på Ingarö i Stockholms skärgård. När jag inte är på jobbet myser jag med familjen, fotograferar, pysslar, sjunger och tränar döttrar i friidrott. Om inget annat anges är alla bilder fotograferade av mig. <I>Kontakt:<BR> 40plus(at)outlook.com</I>

Fläckbekämpning

Publicerad,

Buzzador Vanish

Jag är Buzzador, vilket innebär att jag inbland får prova produkter för att sedan utvärdera vad jag tycker och sedan sprida det vidare.
Just nu testas Vanish, och vi har många fläckar som behöver bekämpas på kläder, mattor och soffan.
Jag hoppas att t.ex färgfläcken på min favoritfleece kommer att försvinna liksom många ingrodda fläckar på barnens kläder. Inga fläckar är tydigen för svåra för Vanish.

Igår tvättade jag en maskin med Vanish Oxi Action Pulver, som jag använde tillsammans med tvättmedlet. Lillasysters hårt smutsade ytterjacka blev skinande ren, men Storasysters nya rosa jeans som hade varit med om lek i sandlådan en hel dag blev bara nästan rena.
Jag har ändå gott hopp inför det fortsatta testandet.

4 Kommentarer

  1. En kompis till mig blev också vald så hon var här med lite test idag, hoppas på att det gör underverk på min ”fläckhög” också!

  2. Var försiktig med vit tvätt bara, klarar inte alla material och är det typ vita underkläder o strumpor som du tvättat mycket kan det bli ”pissgult” i stället. Förstört några vita kläder genom att använda via vitmedel flytande o vanlig white. Vågar inte använda det längre.

    • Tack för tipset. Ska inte använda white på underkläder. Jag har faktiskt hört att underkläder färgade vita och att de egentligen är grå/gulaktiga.

  3. Jag fick inte vara med i den testningen…..:(

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *