Header Image

Tandlakarvillan

Hej fina du, och välkommen hit! Jag heter Mimmie, är 32 år och driver blogg och instagram under namnet Tandlakarvillan. Tandläkarvillan är mitt hem, och är precis som det låter, en gammal Tandläkarvilla, från 1924, beläget strax utanför Västerås. I min blogg hittar du dagligen uppdateringar från mitt hem, och jag driver även eget företag inom inredning, styling och dekoration. Hem och inredning är mitt stora intresse och tar även en stor del här i bloggen. Inredningsinläggen blandas med outfits och modetips - jag fullkomligen älskar mode, och är i grund och botten kläddesigner, ibland slänger jag även in personliga inlägg, lite tankar om, för mig, viktiga ämnen, samt mammaliv. Hoppas du gillar! Kram M

INSPIRATION ON MY MIND

Publicerad,

Bilder lånade från pinterest – kommentera gärna källa


Goddagens vänner,

HÄR kommer lite inspiration overload som ligger på hjärnbalken just nu – jag verkligen dör för stuckatur och mustiga färger just nu, det är riktigt fint med ljus bas till (lite motsats mot vad jag har nu, ha ha, men vardagsrummet kommer jag fortsättningsvis hålla ljus ändå.. tror jag)

Ser så mycket framemot helgen då vi ska göra om golvet i vardagsrummet, kan knappt bärga mig! OM jag hade haft fiskbensparkett hade jag definitivt kört en mörkare ton åt valnöt, det är drömmen. Men med vårt plankgolv tycker jag inte det är lika fint som ljust. Vi får spara det tills vi kan köpa den där gamla våningen i city! Som jag drömmer om.. Ett hus och en lägenhet, är inte det optimalt så säg? Min man håller inte med där.

Var har ni för planer för dagen? Jag ska ta tag i mailen som samlats på hög!

Kram M

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *