Header Image

Stronger Life

Tjejen med många drömmar! Välkommen till min blogg om livet. Mycket har förändrats under pandemin och det gjorde även jag. Jag tog ett kliv in i det spirituella livet, började kämpa för vad jag brann för och nu befinner jag mig mitt i jakten på mitt drömliv. Jag har precis studerat klart och licensierat mig till kostrådgivare med KBT inriktning och fortsätter studier med livscoach licens. *Målet* Starta eget *Drömmen* Jobba platsoberoende, pendla boende mellan Spanien och Sverige samt vara ekonomiskt oberoende. För kontakt maila Didi på [email protected]

Vad får dig att må bra?

Publicerad,

God kväll mina månar. här sitter jag lite halvslut efter att ha haft första arbetsdagen avklarad. Första dagen man går upp extra tidigt, vilket var lite halvtufft. Första dagen som man arbetar en full arbetsdag, rätt rufft. Men det känns ändå så bra att vara igång igen. Bara grejen att vara igång med rutiner igen, love it.

Bara det att vara igång med träningen igen. underbart. Det kändes lite tungt men så himla härligt att vara igång. Jag hoppas på att hålla igång mina mål för denna vecka i resten av veckan i alla fall.

Jag försöker att inte sätta så mycket press på mig själv. Det handlar inte om att pusha sig fram till stress, utan att inse vad som får mig att må bra, vad som får mig som person att växa, känna mig glad och då vill man gärna hinna med det.

Jag älskar mina yoga stunder, jag kan inte ens yoga men med guidade videon på olika appar så lyckas jag röra kroppen och mår så mycket bättre.
Jag kan inte mycket om meditation, förutom andningen, men att visualisera olika moment och så, det är jag totalt nybörjare på men jag älskar känslan att göra det, att be relaxed och mår bara så bra efteråt. Det är som balsam för själen och min träning är balsam för min kropp precis som yogan är.

Vad får dig att må riktigt bra? 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *