Header Image

Stronger Life

Tjejen med många drömmar! Välkommen till min blogg om livet. Mycket har förändrats under pandemin och det gjorde även jag. Jag tog ett kliv in i det spirituella livet, började kämpa för vad jag brann för och nu befinner jag mig mitt i jakten på mitt drömliv. Jag har precis studerat klart och licensierat mig till kostrådgivare med KBT inriktning och fortsätter studier med livscoach licens. *Målet* Starta eget *Drömmen* Jobba platsoberoende, pendla boende mellan Spanien och Sverige samt vara ekonomiskt oberoende. För kontakt maila Didi på strongerlife.media@gmail.com

Dagens tacksamhet

Publicerad,

God morgon mina vänner. Det är äntligen Fredag! Love it, Fredag och jag har varit hemma hela veckan från jobbet haha. Så jag borde vara utvilad redan men riktigt så är det ju inte. Man blir inte utvilad när man sover med ett barn i sin säng och som man dessutom oroar sig för. Men nu känner jag att vi kan släppa taget om det hela för hon mår mycket bättre och nu är det dessutom helg, så jag slipper känna pressen att behöva jobba. Det är den enda nackdelen att säga att man jobbar hemifrån, det är man behöver prestera dubbelt så bra för att inte bli ifrågasatt.

Men som sagt idag är det Fredag och det är tacksamhetsfredagen. Nu mer än någonsin känner jag att jag har mycket att vara tacksam för. Vi har ju som sagt nästan alltid något att vara tacksamma för. Jag med min ångest numera, försöker alltid tänka på positiva saker som får mig att må bra. Visst är livet tufft ibland men jag känner ändå att jag lyckas rätt bra med att tacklas med mina motgångar och sen resa mig upp igen.. Sen ser jag inte motgångar som något problem egentligen utan mer som lärdomar att ta del av i livet.

fredag-familjeliv

? Jag är tacksam för att det har gått bra med min dotter, att det inte är värsta hemska grejen utan att det kunde gå över.

? Jag är tacksam för att min mor är så pass pigg fortfarande och kan hjälpa till så mycket när det väl gäller och är allvarligt.

? Jag är tacksam över att ha barn som är så förstående och fina mot oss föräldrar och mot varandra. Vilket tålamod min yngsta har haft trots att äldsta har fått all uppmärksamhet i en vecka nu.

? Jag är så tacksam för att jag har en fin make, som bryr sig, som älskar mig, som respekterar mig.

Let’s have a great Friday now!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *