Header Image

Stronger Life

Tjejen med många drömmar! Välkommen till min blogg om livet. Mycket har förändrats under pandemin och det gjorde även jag. Jag tog ett kliv in i det spirituella livet, började kämpa för vad jag brann för och nu befinner jag mig mitt i jakten på mitt drömliv. Jag har precis studerat klart och licensierat mig till kostrådgivare med KBT inriktning och fortsätter studier med livscoach licens. *Målet* Starta eget *Drömmen* Jobba platsoberoende, pendla boende mellan Spanien och Sverige samt vara ekonomiskt oberoende. För kontakt maila Didi på strongerlife.media@gmail.com

Planerna i helgen

Publicerad,

Vad gulligt, idag är det Halloween lunch på barnens skola men det är lite tråkigt att de är så överdrivet hårda med sminkningarna. Man får inte ha masker, men det är bra, man får inte ha svärd och pistoler, alltså vapen, vilket också är jättebra. Men att inte få sminka sig är lite tråkigare, man får inte täcka ansiktet, absolut bra men en nos och morrhår, nope, fick man inte heller ha.

Jag kan tycka att det är så med allt i Sverige. Man hittar inte ett mellanting, det är antingen eller och ändå kallas det här för ”landet lagom”. Men allt som inte funkar eller är bra, det förbjuds. Man lär aldrig människan att göra saker med måtta utan det ska vara allt eller inget. Trist.

Men de var rätt söta ändå, mina två små.
Shit vad jag är trött nu, behöver vila kroppen, undra när jag ska bli pigg igen, känna mig alert. Kanske när jag börjar träna eller nått för jag är snart inne på tredje veckan utan träning. Men viruset jag har i kroppen släpper aldrig.

Den här helgen:

Fredag– kalas för ett av barnen
Lördag– bloggevent Furuvik
Söndag– bloggevent Robin Hood Musikal och kalas för andra barnet

 

samarbete

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *