Header Image

Janina

Hej fina & hjärtligt välkommen till min blogg! 🤍 Mitt namn är Janina, fyllda 31 år & är bosatt i Skåne. Jag är en väldigt glad, sprallig & familjekär person, som älskar att spendera all min vaken tid med mina närmaste i mitt liv. Just nu kretsar mitt liv om min nya graviditet (med bf 2023) och livet som blivande mamma på landet. Jag älskar att resa, att umgås med familjen & ta tillvara på varje dag som livet ger mig. Jag skriver ärligt om mina känslor och tankar kring föräldraskap, glädje, sorg och sanningar. Jag brinner för att utrota mom shaming och jag är stolt feminist! Yoga är en stor del utav mitt liv, delar med mig utav mina bästa tips och råd. När jag inte bloggar, älskar jag att fynda på secondhand-butiker, läsa böcker, fika eller se på härliga youtubeklipp! 🙂 Jag jobbar vanligtvis på förskola/skola med barnen, men är just nu gravid & mammaledig, och jag jobbar samtidigt vidare med mina sociala medier på deltid & studerar vidare, med sikte på en ny examen inom några års tid. ♥ Tveka inte att lämna ett avtryck efter er <3 Det uppskattas så otroligt mycket utav mig. 🤍 Kontakt/Samarbetsförfrågningar 🤍 mail: janina.ask@hotmail.com

Profile Avatar

GRAVID VECKA 29

Publicerad,

GRAVID VECKA 29
70 DAGAR KVAR/ 70 DAYS LEFT

Bebis status:  Bebis är ungefär 40 centimeter lång, och väger nu runt 1,2 kilo.

Det blir mindre och mindre plats inne i magen, nu kan man ana en fot eller en hand från magens utsida, när barnet tar spjärn för att vända sig runt. Huvudet är fortfarande stort i förhållande till resten av kroppen, som upplevs mager eftersom den ännu inte har så mycket underhudsfett. Olika barn rör sig och sparkar olika mycket, men de flesta testar sina krafter och det är inte ovanligt att de då och då levererar en rejäl spark (Skojja inte!!) så det kan ömma en stund efteråt. Barnet har fortfarande gott om plats att ändra läge. Det kan ligga med huvudet både uppåt och neråt. Barnet kan även drömma nu.

Bebis och livmodern fortsätter att växa. För dig som är gravid blir det mer trångt i magen, dina inre organ får det trängre.

Faktaruta vecka 29:

      • Vilken trimester är du i? Tredje trimestern

      • Hur många månader har du varit gravid i vecka 29? 7 månader och 1 vecka

      • Hur många veckor är det kvar? 11 veckor

      • Hur stort är fostret? Runt 38,6 centimeter från huvud till häl och väger runt 1150 gram

      • Vilken grönsak motsvarar storleken? Fostret är nu stort som en Squash

Min status: Förutom alla dessa besvär nedan, så mår jag/vi helt bra. Känner mig så himla trygg med förlossningsvården! <3

Graviditetshjärna – Vissa gravida kvinnor upplever att de är lite extra yra dessa dagar. Hormonerna ställer till det för ditt minne och hjärnas cellvolym minska faktiskt under den tredje trimestern. Försök att inte ta det för hårt. Minnet kommer tillbaka sen.

Halsbränna – Under den sista delen av graviditeten är det många kvinnor som lider av halsbränna (Japp!!). För att lindra det så ska du undvika att äta för mycket precis innan sänggående. Ät också många mindre måltider istället för ett par stycken stora.

Förstoppning – Tyvärr så gör graviditetshormonerna så att dina muskler, inklusive de i tarmen, slappnar av. Detta leder till att systemet stannar upp och blir långsammare.

Åderbråck – Orsaken till åderbråck är den ökade blodvolymen, din växande livmoder som sätter press på venerna i bäckenet och på grund av hormoner som mjukar upp venerna. Tyvärr kan detta även förekomma i ändtarmen och det är inte ovanligt att du som gravid drabbas av hemorrojder.

Hemorrojder – Under graviditeten är mycket vanligt. Orsaken till varför det är vanligt förekommande när man är gravid är den stora mängden blod som nu flyter runt i kroppen, den växande livmodern samt den ökade risken för förstoppning.

När du är gravid så ökar blodmängden i kroppen i takt med att du blir större och när du ökat som mest har du hela 1,5 liter extra blod. Detta gör att trycket i ändtarmens blodkärl blir högre, vilket ökar risken för att du ska drabbas av hemorrojder.  Samtidigt växer livmodern och ökar trycket på de stora blodkärlen, vilket även det ökar risken för besvär. Är du dessutom förstoppad och behöver krysta och ta i för att tarmen ska tömmas, så ökar risken ytterligare för hemorrojder när du är gravid.

Övrigt: Har fortfarande rätt så viktiga saker kvar att bocka av på min BB-lista, för att det skall kännas komplett! Så alla tankar snurrar kring förberedelser och åter förberedelser..

Fakta från: www.babyhjalp.se, 1177, knodd.se samt www.mambaby.com

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *