Sitter just nu och inväntar mina kollegor. Det är nån timme kvar innan vi ska ses, men jag är här tidigt. Sitter vid brasan, sippar gott te och läser in mig på skolfrånaro, eller närvaro.
Idag ska det konferansas och arbetas. Vi är alla samlade för att tillsammans bli ett strå vassare. Bli lite bättre, för barnens skull.
Sen ska vi äta gott och umgås oxå. För det är ju det där med att vara skolsköteraska, man är ganska ensam i i sin yrkesroll i jobbvardagen. Då är dagar som dessa, när man får träffa andra skolsköterskor, som förstår ens funderingar och utmaningar guld värda. Sen ska vi inte sticka under stolen med att det är skönt med folk som faktiskt förstår alla de där skämten, som andra inte alltid hänger med på.