Header Image

Fru Magnolia

Pojkmamma, gift med mannen i mitt liv, äter gärna gott, dricker ofantliga volymer med te, lär mig att ta hand om en trädgård, springer för att leva och vill finna lugnet och meningen med livet. För kontakt: anna.werna@gmail.com

Morsdag

Publicerad,

Morsdag firades traditionsenligt hemma hos stormormor. Det bjöds på god mat och strålande väder. Syster S’s katter var även dem närvarande. Busandes och skuttandes i det gröna (det är inte lätt att vara storstadskatt). Vi passade även på att ta fram alla stormormors utemöbler, ta sönder och sedan laga hennes handgräsklippare och misslyckas med att bygga ihop en papperskorg.

Lilla O passade på att visa sin nya färdiget ”gå på pottan” för samtliga. Han är nu så säker på när han behöver kissa och bajsa att blöjan inte är blöt en ända gång under dagen. Imorgon kommer utmaningen att få det att fungera på dagis.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *