Header Image

Ett päron till morsa

Hej! Välkommen till min serieblogg! Jag heter Teresa Tingbrand och ritar en humorserie om småbarnslivet. Hoppas ni vill följa mig!  Finns även på <a href="https://instagram.com/ettparontillmorsa/" target="_blank">instagram.com/ettparontillmorsa</a> och <a href="https://www.facebook.com/ettparontillmorsa" target="_blank">facebook.com/ettparontillmorsa</a>  

Oscarsgalan-special! 3 filmscener som sammanfattar småbarnsvardagen

Publicerad,

På söndag är det dags för Oscarsgalan! I min nyutkomna ”Ett päron till morsa”-bok finns det rätt många seriestrippar med referenser till just filmer som vunnit statyetter. Här är några ”favoritscener”!

1) ”Bajsroulette”

DEERHUNTER

Inspirerad av en den klassiska ”Rysk roulette-scenen” från mästerverket ”Deer Hunter” som vann hela fem statyetter på Oscarsgalan 1979.

2) ”The Spider Walk”

The Spider Walk

Inspirerad av en klassisk, mycket omstridd och bortklippt scen, i skräckfilmen ”Exorcisten” – som vann totalt två Oscarsstatyetter på galan 1974.

3) ”Lord of the Fjärrkontroll”

Lord of the Fjärrkontroll

Inspirerad av hela ”Sagan om ringen”-trilogin där framförallt  den tredje filmen – ”The Lord of the Rings: The Return of the King”  – utmärkte sig 2004 med hela elva Oscarsstatyetter  – lika många som den också nominerades för!  Elva statyetter är rekord i Oscarssammanhang och enbart två till filmer har knipit så många statyetter: ”Ben-Hur” (1959) och ”Titanic”  (1997).

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *