Header Image

På Smällen!

Emma är toppbloggare här på LOPPI och driver bloggen På smällen. Den 16:e mars 2013 blev hon och hennes fästman föräldrar till lille Lucas. Hon har precis börjat jobba igen efter 1,5 års mammaledighet, varav sju månader i Brasilien. Här på bloggen får ni läsa om livet som förstagångsmamma, tankar om bebis nr 2, missfall som suger, tips, tester, träning, event och massor av annat! ♥ Vill du göra ett samarbete, sponsra en tävling eller komma i kontakt med mig? Maila mig: pa.smallen@hotmail.se

Lek och buslandet på Hisingen

Publicerad,

Idag var jag och två andra mammor, Jessy (som bloggar HÄR) och Lina, på Lek och Buslandet på Hisingen. Våra bebbar springer ju inte direkt iväg och leker än, men det är gratis inträde för bebisar och det var ju ändå kul att se vad dom hade där. Och det var verkligen helt enormt stort! Jag önskar att det hade funnits nåt sånt ställe när jag var liten! Jag hade älskat att leka där! Och hur bra är inte ett sånt lekland för dagens barn som ofta blir sittande vid datorer och sånt!

Det här leklandet lockade även fram barnen i oss vuxna 🙂 Vi busade och åkte den högsta rutschbanan som gick ända uppifrån taket! Det var faktiskt till och med lite läskigt!!! Haha!!

20130903-235442.jpg

Lek och Buslandet hade också en babyhörna. En jättestor babyhörna med bollhav och mjuka klossar som bebisarna kunde stödja sig mot för att stå. Bollhavet var också kul! Dom såg så himla roliga ut när vi satte oss i bollhaven och dom fick se alla bollar i alla färger.

Vi var där cirka 12.30 och eftersom det var vardag så var det ju nästan ingen där. Suveränt för oss med små bebisar att det inte var så livat. När vi ändå var där passade vi på att luncha också 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *