Header Image

Liniz's resor

Liniz är flygvärdinna och älskar att resa. I hennes blogg får du läsa mesta dels om familjens resor, härliga resmålstips, praktiska tips inför resor med barn, men även om hennes vardagsliv och hennes stora intresse för barnkläder och barnmode. Liniz bor med min man och sin 4-årige son på Kungsholmen i Stockholm och på somrarna på Västkusten :) Kontakta mig gärna på; lina_g80@hotmail.com

Pomiente Beach – Benidorm 

Publicerad,

  
En av de längsta stränderna i Benidorm är Pomiente Beach. Stor, relativt lugn och inte alls lika full packad av människor som Levante Beach. 

   
    
 
Vi var nere och badade och njöt av det härliga vädret i vattenbrynet. Det var dock endel vågor och blåste också. Men det gjorde absolut ingenting eftersom barnen älskade att hoppa och leka i vågorna. 

   
   
Pomiente Beach kantas av solsängar och parasoll som man kan hyra. Men det går alldeles utmärkt att lägga ner sin handduk själv också på den långa stranden om man så önskar. Sonen hänger helst i vattenbrynet. 

Vad har du för krav på stränder? 

3 Kommentarer

  1. Lång vit sandstrand vill jag ha med roliga aktiviteter runt omkring kram Diana

  2. Låter som ett väldigt trevligt semesteralternativ.

  3. Åh va härligt ! jag drömmer om sol och strand-häng nu! 🙂
    Jag är egentligen ganska lätt att göra nöjd när det gäller stränder.
    Bara det är rent och fräscht så är jag med på noterna.
    Om det sedan är varmt i vattnet och långgrunt också – då är jag ”fast” 🙂
    Kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *