Header Image

Liniz's resor

Liniz är flygvärdinna och älskar att resa. I hennes blogg får du läsa mesta dels om familjens resor, härliga resmålstips, praktiska tips inför resor med barn, men även om hennes vardagsliv och hennes stora intresse för barnkläder och barnmode. Liniz bor med min man och sin 4-årige son på Kungsholmen i Stockholm och på somrarna på Västkusten :) Kontakta mig gärna på; lina_g80@hotmail.com

Brandstationens Dag

Publicerad,

I söndags var det Brandstationens Dag runt om i Stockholm och vi besökte Kungsholmens Brandstation då.


Det var väldigt populärt hos Lill herrn och det var väldigt många barn där oxå. Så det blev tyvärr inga bra bilder på O i brandbilen och de fick heller inte sitta där framme och ”leka” att de körde.


Sen fick han testa göra Första Hjälpen på en docka. Brukar ni gå Första Hjälpen kurs? Jag går en kurs minst en gång om året och senast i maj. Det är väldigt bra och veta hur man kan rädda liv.

Vi var på brandstationen med Oscars vän E och hans mamma och sen blev det en rolig lekpark!

Brukar ni gå på brandstationens dag när det anordnas där du bor?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *