Header Image

Liniz's resor

Liniz är flygvärdinna och älskar att resa. I hennes blogg får du läsa mesta dels om familjens resor, härliga resmålstips, praktiska tips inför resor med barn, men även om hennes vardagsliv och hennes stora intresse för barnkläder och barnmode. Liniz bor med min man och sin 4-årige son på Kungsholmen i Stockholm och på somrarna på Västkusten :) Kontakta mig gärna på; lina_g80@hotmail.com

Påsk på elefantryggen i Thailand

Publicerad,

Förra året var ju vi på semester i Thailand hela familjen över påsk och bodde på barnvänliga resorten Sunwing Kamala Beach. Då tog vi en utflykt till en ”elefant farm” och red elefant på påskafton.


När jag ser tillbaka på bilderna för 1 år sen, ser Oscar så liten ut… Vad de växer mycket på 1 år.


Det var verkligen en upplevelse ut över det vanliga och framför allt spännande för Oscar & Astrid, vars familj som vi reste med. Vi fick även möjlighet att se på när de tvättade och matade elefanterna, samt se apor, men de satt tyvärr fast….

”Elefant farmen” låg mellan Kamala och Patong och det var alltså inte alls långt att ta sig dit. Absolut en perfekt utflykt med barn, men jag måste ju ändå säga att jag är emot elefanter i fångenskap….

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *