Header Image

Jessica Lagergrens

Jessica är 36 år, bor tillsammans med döttrarna Elsa & Bonnie född 15.05.22 & 19.07.04, och katten Signe. Kontakt: jessica.lagergren@gmail.com Tillsammans med Angelica Lagergren gör Jessica humorpodden TVILLINGPODDEN. Nominerad till Årets Podcast i Stora Influencerpriset 2017. Nominerad till Årets Personliga blogg, Årets nykomling och Årets podcast i Finest Awards 2016. Vinnare av Walles&Glantz pris "Årets Föräldrablogg 2015". De produkter jag recenserar returneras efter genomförd recension.

I regnbågens alla färger!

Publicerad,

Igår hämtade jag båda barnen lite tidigare på förskolan och packade in cyklar & vagnar i bilen och åkte till Elsas bokade frisörtid. Hon har bara klippt sig en gång (om man bortser från hennes egna lilla klippning i somras) så hon var väldigt pirrig inför sitt besök. Hon hade bestämt att hon bara ville klippa topparna och så fick det bli. Jag tror att topparna ändå blev nästan 10cm vilket var välbehövligt. Elsas mål är att ha lika långt hår som Rapunzel men vi sa till Elsa att man behöver klippa det ibland för att det ska växa bättre.

Elsa frågade mig innan om hon. trodde att frisör-Anna hade sprayfärger till håret när klippningen var klar. Till Elsas stora lycka hade hon det! Hon fick välja helt själv och ville gärna ha en regnbåge i håret. Elsa satt helt stilla, allvarlig och koncentrerad i frisörstolen under hela klippningen men när det var dags för färgen sprack hon upp i ett stort leende. Hon var så lycklig! Att se henne snurra runt av förtjusning när hon var klar var oslagbart. Som jag älskar min Elsa. En gammal själ i ett barns kropp.

Fullt fokus under klippningen!

Blått, rosa och lila! Så stolt liten Elsa!

Färgen kommer nog sitta kvar lite efter tvätt pga hennes ljusa hår, men Elsa är väldigt glad för det.

2 Kommentarer

  1. Så fin!
    Jag har en fråga, skönhetssalongen jag brukar gå till ha precis börjat med microbotox och jag har för mig att du har testat det? Om det stämmer, blev du nöjd? Hur ont gjorde det? Satt det kvar länge? Skulle du göra om det?
    Ok, nu blev det visst massa frågor, men är så nyfiken 🙂

  2. Vilket svall ?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *