Header Image

Mammaliv i Nashville

Jennys blogg handlar om livet som mamma i Nashville, USA. Hon är gift med Andrew, har sonen August 3.5 år samt dottern Astrid född i Juli 2014. Här kommer du kunna läsa mycket om mammalivet, om hennes jobb som PR-ansvarig på Polarn & Pyret USA, eko-inspiration, Yoga, livet i USA, barnkläder & mycket annat. En ärlig blogg om allt som händer i livet. Jag hoppas ni kommer trivas ♡

Lilla matvraket

Publicerad,

August älskar att äta & blir så himla arg när han inte får smaka då vi äter middag.
Allt har gått hem hittills förutom köpt burkmat.
Han fick suga lite på min vattenmelon idag & det är mest troligt favoriten.
Jag la en stor bit i ett sånt där nät med handtag så han kunde gnaga hur mycket han ville utan att få melonbitar i halsen.
Succé!!

8 Kommentarer

  1. Malin - Edvins mamma

    Meeeen åååååå vad söt man kan va då!! XD

    Svar:
    Håller med! 😉
    Jenny Lönnstam
  2. Vad roligt att de fungerar så bra för honom med maten 🙂 Kan du inte skriva ett inlägg om hur mat ätandet har fungerat annars med rutiner och så. Sover han bättre nu osv? 🙂

    Svar:
    Haha, nej det gör han verkligen inte så jag vet inte om det är så kul att läsa? 😉
    Jenny Lönnstam
  3. De där sult-nät-grejerna verkar vara ett himla bra påhitt! Det kommer vi nog skaffa till lillen när det blir dags känner jag =)

    Svar:
    Superbra verkligen! 🙂
    Jenny Lönnstam
  4. Vattenmelon FTW! Det är sjukt poppis hos lilla tjejen, mindre hos mig eftersom det ger hemska fläckar 😉

    Svar:
    Han fick äta nakenfis 😉
    Jenny Lönnstam
  5. Gud vilken sot liten bebis du har! Kul att hitta en annan svenska pa andra sidan atlanten, even om jag dessutom e halvvegs ut i the pacific..

    Svar:
    tack! 🙂 Måste kika in vart du slått dig till ro nu
    Jenny Lönnstam
  6. Lilla gullisen 🙂 Bättre med sömn om nätterna nu?

  7. Kul att han gillar mat!

    Har tänkt köpa såna där nät sedan när Lia börjar käka fast föda

  8. Hihi, så söt han är! Och va roligt att han är så förtjust i mat och intresserad av vad ni äter, det är ju kanonbra!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *