Header Image

Ett päron till morsa

Hej! Välkommen till min serieblogg! Jag heter Teresa Tingbrand och ritar en humorserie om småbarnslivet. Hoppas ni vill följa mig!  Finns även på <a href="https://instagram.com/ettparontillmorsa/" target="_blank">instagram.com/ettparontillmorsa</a> och <a href="https://www.facebook.com/ettparontillmorsa" target="_blank">facebook.com/ettparontillmorsa</a>  

Hämtningen from Hell

Publicerad,

Nu hade jag en sån där hämtning, ni vet. När orken och tålamodet bara inte finns och när gungandet, trotsen och vägen hem från dagis aldrig vill ta slut. Jag hör mig själv liksom utifrån, hur jag försöker låta som en bestämd och gränssättande, rekorderlig mamma, men varje försök till rytande bara låter… löjligt och lite fejk. (Gärna med lite extra onaturlig falsett i rösten i slutet av meningarna – stannAAA! NeeEEEJ!!) I alla fall är det inget som biter. Klockan som tickar. De ständiga Trots-stoppen. Mutorna. Blickarna från de som passerar (oftast fulla av medlidande, även om man själv lätt inbillar sig att de ska lyfta luren till soss…)

Och så den där avancerande magfösnings-tekniken där man försöker pusha barnvagnen – som bara vill kränga än till höger än till vänster – framåt, samtidigt som man krampaktigt försöker hindra sin 2-åring från att springa ut i trafiken. En sån hämtning. Hämtningen from Hell.

Hell hour
Hell hour

7 Kommentarer

  1. Ojoj vad jag känner igen mig (skrattar högt när jag läser) Skönt att det är fler som har det lika.. ^^

  2. mamma till tre

    hämtar alltid tre barn 8,5,3 år så jag vet verkligen vad hämtning från hell är ….går alltid hem ca1km….. :-):-)

  3. Haha jo tack… 3,5 åring och 2 åring som springer åt varsitt håll. En mot vägen ”ja ska stanna här bara” och den andra tillbaka mot dagis… Själv står jag med vagnen och hunden som skiter. Vet inte vem jag ska jaga först… Stoppar en vansinnig 2 åring som ett V i vagnen och en skrikande 3,5 åring på axeln och ”föser vagnen” som du beskrev… Haha svettig av tanken på att det är dags på måndag igen… =P

  4. Hämtningen som känns mera som ett träningspass, svetten bara rinner. Haha

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *