Header Image

Ecochicas

Charlotta Wågert är en av grundarna till LOPPI.se. Hennes familj består av busiga 6-åringen Rufus som har ADHD, tvillingarna Franka & Alba, hunden Sigge och mannen Levente. Tvillingarna föddes efter en lång IVF-resa. Hon Bor utanför stan i ett hus när hon inte är på landet i Skåne. Hissar allt som är vackert, tidningar och böcker, eko-prylar i alla former, New York, öppna människor med självdistans och humor - och fredagsmys! På bloggen skriver hon om vardagskaos och entreprenörslivet.

Tennisavslutning 

Publicerad,

Jösses vad man ligger i – springer som ett skållat troll mellan simskolan och tennis. 

Däremellan så  lagar jag mat, tvättar, städar, tröstar, plockar, skjutsar, torkar, klär på, klär av, nattar….. Det är inte lätt ska gudarna veta men jag känner att jag blir stark och stolt av att jag någonstans fixar det.

Har inget val – det GÅR inte att jobba med tre ungar runt benen. Helt omöjligt. Och då får man rätt och  ett fokus – barnen –  och kommer barnen ännu mer närmare.

Är dock heeeelt slut…

Men vi har härliga dagar – tennisskolan är nu avslutad. 5 barn i varje grupp – passar Rufus utmärkt. Han vann tom en liten match dom spelade – jättekul! 

   

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *