Header Image

Ecochicas

Charlotta Wågert är en av grundarna till LOPPI.se. Hennes familj består av busiga 6-åringen Rufus som har ADHD, tvillingarna Franka & Alba, hunden Sigge och mannen Levente. Tvillingarna föddes efter en lång IVF-resa. Hon Bor utanför stan i ett hus när hon inte är på landet i Skåne. Hissar allt som är vackert, tidningar och böcker, eko-prylar i alla former, New York, öppna människor med självdistans och humor - och fredagsmys! På bloggen skriver hon om vardagskaos och entreprenörslivet.

Mer jul…

Publicerad,

I går stuvade vi in hela gänget och åkte till mamsen som hade gjort så fint!

Som alltid, höll jag på att säga, så åt vi- den här gången serverades en fin fin kalkon!

Och ännu mer gran och klappar blev det – den här gången ihop med syrran med familj!

Rufus fick en röd radiostyrd bil av sin kusin Johanna (min systers dotter) och den var nog årets ”hit”faktiskt!

Det var tydligen fler som tyckte att det var ”en hit”…. Precis när jag gått och lagt mig så hörde jag nämligen ett susande på undervåningen. ???Märkligt ljud tänkte jag….

Gick därför ner och undersökte saken närmare. Och där stod förklaringen till ljudet i egen hög person -ett vuxet barn och körde för sig själv…. Själaglad!!

Himla mysigt kväll var det iallafall. Alltid bara BÄST hemma hos mamma!

Hej hej från morsgrisen..

20131227-221637.jpg

20131227-221653.jpg

20131227-221722.jpg

20131227-221736.jpg

20131227-221744.jpg

20131227-221752.jpg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *