Header Image

Ecochicas

Charlotta Wågert är en av grundarna till LOPPI.se. Hennes familj består av busiga 6-åringen Rufus som har ADHD, tvillingarna Franka & Alba, hunden Sigge och mannen Levente. Tvillingarna föddes efter en lång IVF-resa. Hon Bor utanför stan i ett hus när hon inte är på landet i Skåne. Hissar allt som är vackert, tidningar och böcker, eko-prylar i alla former, New York, öppna människor med självdistans och humor - och fredagsmys! På bloggen skriver hon om vardagskaos och entreprenörslivet.

Ladies Night

Publicerad,

Jag har varit och sett Ladies Night showen ALLA 7 åren.

Det här är alla ”svenne-banan” tjejers stora högtid. Om jag ska raljera så parkerar man sommarens foppa tofflor hemma, sätter på sig sin lilla glittertopp från Lindex, klämmer lite Österiktiskt lantvin innan och kilar i väg för att se denna feel-good show med några väninnor eller kollegor. Ladies only- såklart!

Och jag har alltså inte missat ett enda år! Törs knappt tänka på vad detta säger om mig?!
Inser att det här kanske inte är helt bra för ”min image” (jag skojar ju såklart när jag säger det!) men vet ni, jag tycker att det är fantastiskt trevligt varje gång!

Folkligt, festligt… Och killarna lyckas verkligen ingjuta både värme, pepp och energi i alla oss damer på plats.

För det är mest damer. Tanter. Och om dessa hade jag kunnat skriva spaltmeter. Det är en synnerligen farcinerande skara quinns som går på Ladies vill jag påstå.

Deras glädje, dansande och uppsyn är en show i sig som är helt fantastisk att titta på. Måste upplevas skulle jag vilja säga.

Vi på LOPPI ska arbeta med dem under nästa år och tog därför tillfället i akt och bjöd med en massa kunder på detta event.

Det var bubbel, babbel, backstage pass, kamerablixtar, ett sanslöst instagrammande och såklart en härlig show!

Jag och Kattis ”släppte sarjen” (en övning i sig bara det) och bara körde på!

Och då är det skitkul! Man kan inte sitta där och snobba inte – det ”ä bara o åk” liksom….

Lyckad kväll skulle jag vilja säga. Eric Saade är ju söt som en lite hundvalp….. Style fick mest jubel och själv var jag mest förtjust i Thomas Järveden. Mysig kille det där!

20131124-113435.jpg

20131124-113444.jpg

20131124-113507.jpg

20131124-113517.jpg

20131124-113526.jpg

20131124-113547.jpg

1 Kommentar

  1. Åh vad spännande med samarbete nästa år, nu blev jag nyfiken 🙂
    Var på Ladies Night i Globen igår, första gången för mig och mina vänner och vi var så nöjda. Överträffade verkligen våra förväntningar! Oj vad man fick ladda med massor av positiv energi 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *