Header Image

Barnplaggsguiden - Sheila Arnell

Sheila Arnell heter jag och är tvåbarnsmamma. Jag har en dotter född i december 2012 och en son född i augusti 2014. Jag är otroligt intresserad av barnkläder av alla dess slag. När jag blev mamma kände jag mig vilsen när det kom till olika märken, storlekar, kvalitet osv. Det blev många felköp. Jag vill hjälpa till genom att recensera plagg och skriva om nya märken och produkter! En konsumentblogg helt enkelt. De exemplar jag recenserar returneras efter genomförd recension. För att kontakta mig så mailar du: barnplaggsguiden@gmail.com

Dags att sova

Publicerad,

Finns det något bättre än ett nybadat barn i en mjuk pyjamas? Jo, två! Så härligt och mysigt! Jag älskar våra kvällsrutiner. De består av middag, leka och läsa, bada (inte varje dag för mina barn är torrisar) sen borsta tänderna och sätta på pyjamas. Det är för det mesta väldigt roligt och mysigt. Nu har Ian lärt sig att åla runt och det tycker Aline är spännande. Hon gillar att han följer efter henne och visar att han vill vara med. Det är för det mesta bara kul, men ibland blir hon irriterad och arg.

Här är en ny favorit, en morgonrock som Aline mer än gärna har på sig efter bad, och över pyjamas på morgonen och på kvällen! Jag förstår att hon älskar det. Jag är själv ett stort fan av att använda morgonrock!

Just denna kommer från Soft Gallery och är helt bedårande! Mjuk och skön, med glassar! Jag gillar att den går ner till knäna och att den är lite lång i armarna. Det är bara att vika upp och växa in i den! Jag ser framemot en hel sommar med denna, perfekt även för transporten till stranden!

Ian har en fin pyjamas från Livly, den har han haft sen han var 5 månader, och kommer nog kunna ha en eller två till! Det tycker jag är fint! Den är i pima cotton vilket är bomull med extra långa fibrer, det gör att den känns som silke, väldigt mjuk och len mot babyhuden. Tips!

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *