Header Image

Retromania

Helén Bjurberg heter jag och är frilansskribent och stylist som är galen i dåtid. Jag bor med man och fyra barn i ett stort, brunt arkitektritat 70-talshus på Ekerö utanför Stockholm. Här bloggar jag om designklassiker, blommiga plåtburkar och farmors porslin, eller kort och gott prylar från förr. Gillar du som jag glada färger, spexiga former och spännande kontraster är du välkommen in på en skön nostalgikick!

Vem är formgivaren?

Publicerad,

I dagarna två har jag och min mamma sytt något finfint av ett bedårande 70-talstyg som jag hittade i mina gömmor. Ni ska snart få se resultatet. Men tyget är jag så nyfiken på. Finns det någon som vet vem som gjort det fina mönstret? Jag har fått förslag på Ikea, Anna-Lena Emdén och Marimekko, men ingen tycks veta säkert. Vet du?Tyg

2 Kommentarer

  1. Stina Zetterquist

    Ingen av dem tror jag. Tyget finns även i brunt. Ursprunget har tvistats i den retro tyggruppen på Facebook där det finns mycket kunskap.

    • Helen Bjurberg

      Hej Stina, och tack för tipset, då ska jag försöka leta upp den diskussionen på Facebook. Jag blev visad tyget i färgställningen grönt och orange också på Instagram, av några tygentusiaster, men ingen av dem visste heller ursprunget. Det blir till att forska vidare helt enkelt. Skam den som ger sig;) Ha en bra dag!
      /Helén

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *