Header Image

Livet hos familjen wallquist

Hej och välkommen till mitt nya hem på Loppi.se!

Profile Avatar

Ja då har vi sett oss :-)

Publicerad,

Ha varit ett par underbara timmar med Christian ,Michael och Christoffer som är en kompis till Christian och som en extra son till oss 🙂

Han hade gjort sin goda Chessecake 🙂

IMAG0280

Men innan vi skulle äta den så gjorde vi varma mackor 🙂

 

 

 

 

 

 

IMAG0247

Uppdukat för att göra varma mackor 🙂

IMAG0252

Linn och Moa gjorde mackor tillsammans med Michel ,Maja och Ellen.

IMAG0249

Maja,Ellen,Moa och Linn väntar med spänning att få se sig själv på tv 🙂 mätta å väntan på mys med familjen .

IMAG0251

Lea och Minonna väntar på myset 🙂

IMAG0253

Christian och Evelina är båda pirriga och har ont i magen innan de sett sig på tv 🙂 å som hen har retat sin syster att hon pratar så bre värmländska 🙂

Tills han fick höra sig själv 🙂 då skrattar vi gött 🙂

IMAG0278

Ett av de vackraste ja har setter på borde Minonna de skulle bli så trångt om vi satt alle barnen där 🙂 Christoffer våran egen bagare av cheescaken 🙂IMAG0255

Ellen älskar när hennes storebröder kommer hem 🙂 älskar att busa med Christian 🙂

IMAG0260

Ja å min dubbelhaka tyckte Lea skulle va med på bilden. Även Christoffer hamna också på bilden .

IMAG0283

Alla sitter bänkade och vi hade telefon och facebook kontakt med Ronny och Ingelie och Clas som inte orkade se på oss idag får se imorgon på reprisen 🙂

IMAG0288

Mor och Dotter myser brevid varann när de startade 🙂IMAG0284

Moa,Lea,Linn och Michael satt också å tyckte de va pirrigt.

Men efter programmet va slut så kunde vi bara sammanfatta att vi hade bara varit oss själva å visat va möe kärlek vi har i vår familj.

Sen utan våran underbara fotograf Makan och ljud kille Jesper och våran underbara Christel utan er så hade vi aldrig gjort de så bra,de kom även tårar av längtan när man kände att de va närvarande som finns i våra  <3 .

Ja vi får inte glömma Minna som var våran vecko kontakt .Ett stort tack även till METER .För att vi fick sådant team som passade oss .

Vi är helnöjda efter dagens avsnitt å fortsätter de så resten av de delar som är klara.

Nu ska ja försöka gå sova bara ja som är vaken eller ja vet en te som sitter uppe å de gör Ronny hemma hos sig för han ska ut imorgon natt så han ställer om dygnet .

fama 1

Tack till alla mina läsare och vänner idag kommer goa kramar från hela familjen för att ni finns för oss.

Go natt å söv gött de ska ja göra . va rädd om er .

KRAMAR I MASSOR 🙂

25 Kommentarer

  1. Hej Maria! Vilken HÄRLIG familj ni är, blev alldeles varm i hjärtat av att se er 🙂 Ser redan fram emot nästa måndag,

    KRAM/Johanna

    ps. ÄLSKAR värmländskan 🙂

  2. Hejsan! Hamnade här inne från Mithas sida – o iom att jag är en som älskar bloggar o så såg jag dig o familjen på tv igår så kliver jag in här o hälsar vackert!

    Hoppas allt är bra med er!
    Ha en fin dag…

  3. Hej hopp nu har äntligen premiären visats, vilken go familj, lilla Ellen är ju sååå söt, och storasyster Evelina så duktig på att hjälpa till.Ja de gjorde väl alla sina barn på sitt sätt 🙂 söt kanin som fick vara med i tv rutan också, Jag kollade med två av min barn, de är 11 och 13. En sån tröja du köpte till Walle hade jag köpt direkt till min sambo med om jag hittat en sån, haha. Vi brukar köpa såna tröjor då vi e på Gotland, mion sambo har Jobbe näääää semesta, jag har tycker du jag är en bitch skulle du se min dotter, och min dotter har en likadan fast de står mamma då. Sen har jag en annan som står, man får vara som man är när man inte blev som man skulle, hehe sen hade jag ngn till men kommer ej ihåg vad de stod. Gillar såna tröjor:) Vad grillspett de gick åt sen då, haha ett helt lass men dwe e klart ska man bli mätter så…Ni var en toppen familj och se på, kramis

  4. Efter första avsnittet med er kan jag bara konstatera…..underbat härlig positiv familj ni verkar vara…å sååå mycket kärlek <3
    Helen

  5. Hej! Vilken härlig familj ni är!! Jag kommer inte att missa ett avsnitt, det lovar jag! Jag har själv 5 barn och 4 barnbarn så vi har ochså haft förmånen att jämt haft ”huset fullt med barn”!! Kram Eva i Målilla!

  6. Det var kul att se hur ni har det!
    Verkar vara en härlig familj.
    Kramar

  7. Hej. Måste bara säga att det kommer att bli så roligt att följa er här på tv.. En familj ifrån värmland!!

    Oh vilken härlig och skön familj ni var. Man fick skratta iallafall..

    Längtar till nästa måndag!! Ha det Gött på er!!!

    Maria!!!!

  8. Vilken underbar familj ni är! mycket kärlek innanför dom väggarna 🙂
    och som stolt utövare av dalmål så tycker jag mycket om när folk pratar sina ”riktiga” breda dialekter och inte försäller sig bara för att man flyttar eller som i ert fall,är med i tv. Ser fram emot att ”träffa” er i tvsoffan nästa Måndag. Ha det gött!

  9. Monika weisten

    Hej!

    Var har du köpt mössorna med namn på?

    Sen vill jag säga att ni är den härligaste familjen i programmet. Otroliga duktiga barn har ni.

    Min man sa att mamman är norsk, för dialekten lät som tröndersk.

    Jag sa att det var värmländska 🙂

    Kramar Monika

  10. Hej!
    Vilken underbart härlig familj ni är!

    Kram till er alla! 🙂

  11. Det blir väldigt svårt att läsa din blogg, din svenska är förskräcklig. Man förstår inte vad du menar och meningarna/orden är ju inte färdiga. ”ja”?, antar att du menar ”jag”. Du borde lära dig var, när och hur man använder kommatecken, punkt och styckeindelning. Just nu får man ont i ögonen av att försöka läsa.

  12. Hej Maria

    Jätte härlig Familj ni är. Glada. Jag tycker om den värm länska dialekten så mycket.

    Från En tjej som älskar Familjen annorlunda

  13. Vilken härlig familj! Riktigt rolig dialekt oxå ;P
    Ni ser ut att ha en riktigt bra familj! 🙂 Ser redan fram emot nästa måndag 😉

  14. Fick tipset om programmet av min syster, eftersom vi är från Karlstad/Hammarö, och nu har jag sett premiärprogrammet + läst lite här i bloggen. Åh, måste måste måste kommentera och säga hur glad man blev av att se er och all genuin kärlek som var uppenbar och verkligen tog sig igenom rutan!
    Lyckliga barn som får och fått växa upp i er familj. Fina ni!

    Ska bli kul att följa er i programserien, som jag annars inte brukar titta på, men nu ”måste” jag ju. 😉

    /Jenny

  15. var har ni köpt mjölkmaskinen?
    skoj med nya familjer i programmet

  16. Hej! Vilken underbar familj ni verkar vara. Jag blev så rörd när jag tittade på er så det var inte långt till tårarna.

  17. Hej vilken underbar familj ni är, ni har roligt ihop och visar så mycket kärlek. Brukar inte följa fam annorlunda men nu måste jag göra det ni är så undrebara. Man blir så glad av att se din familj

  18. Jag och fler av mina kompisar undrar var du köpt mjölkmaskinen och hur gör ni när ni ska ”tanka” den, var köper man mjölken då? Hoppas verkligen du ger ett svar på detta. 🙂 Gött med lite värmländska i programmet. Bodde själv i Molkom i 2 år. 😛

  19. Amanda: Ingen tvingar dig att läsa…! Jag tycker det är tragiskt att behöva se kommentarer som din! Jag har oxå en blogg men den är låst från många fina läsare pga rötägg som du! Du bör skämmas!

    Maria, med familj: Ni verkar vara en helgo familj och jag kommer med glädje följa även den här säsongen av familjen annorlunda! Kram!

  20. Jätte kul att se programmet, vilket gäng härliga barn/ungdomar du har! Många kramar från oss!

  21. Victoria Jonsson

    Riktigt fin blogg du har! älskar din familj dom är så goa♥
    Och vilken fin bild det vart på er i detta inlägg! kramar till er 😀

  22. Ulrika niobarnsmamma och farmor

    Hej!

    Vill bara säga att Ni är så underbara och det ska bli roligt att följa er i Familjen Annorlunda!!

    Kram från dem Norrländska skogarna // Ulrika A

  23. vart har du köpt de där supersnygga mössorna?? Skriv gärna i ett inlägg eller en kommentar på min blogg!:)
    /isabella

  24. Amanda
    Vet skäms ! Varför läser du om det stör dig ? Du kan väl leva ditt perfekta liv någon annan stans ?

  25. fin blogg Maria! Hur kom det sig att ni fick så många barn egentligen? =)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *