Ni har väl köpt hem tulpaner idag? För idag är det ingen vanlig dag, för idag är det Tulpanens egen dag hurra hurra hurra!
Själv så köpte jag inte hem några nya tulpaner, fredagens hänger fortfarande med någon dag till. Tur att det snart är fredag och det är dags för en ny fredagsblomma.
Tulpanens dag firade vi med kyckling, marinerade och sen rullade i sesamfrön och paprikapulver.
Råkostsallad (sån där färdig i påse, love them!) med gurka och tomater och matkorn som tillbehör
Eftersom kvällen är lugn med harmoniska barn (så är det definitivt inte varje kväll) så har jag både kunnat sitta med början på målformuleringar till vår verksamhet samt påbörjat inläsningen om kolhydrater. Skönt! Ska fortsätta imorgon förmiddag innan jag ska till jobbet.
Nästa vecka, den 22:a (på onsdag) hittar du mig och Maja i bilagan till SvD som handlar om att leva med och att vara en Tweenie. Inväntar även med spänning om när artikeln om pulsträning publiceras i Amelia. Skulle kunna tänka mig att den finns med i februari. Där tipsar jag om att pulsträna med pulka. 🙂 Hojtar till när det är dags så att ni kan köra hårt i pulkabacken. Jisses vilka snygga rumpor ni kommer att få!
Önskar dig en fin kväll
Kraaam
J
Så fint med tulpaner! Måste köpa hem imorgon 😀 kram