Triathlon – Föräldrafitness

Föräldrafitness

Triathlon

Den här veckan har våra elever haft profilvecka och då kan de bl a välja att ha hälsoprofil. Våra elever har bl a fiskat, tränat i utegymmet, fiskat, ridit och anordnat en friluftsdag för yngre elever. Vi avslutade veckan med en triathlontävling där vi lärare också var med. 500 meter simning, 8,2 km cykling och sedan drygt 5 km löpning. IMG_2026-2

Och äntligen kom värmen till oss så idag var det en toppendag på jobbet!

Den här veckan har jag inte tränat så mycket men tack vare profilveckan så har jag cyklat mycket mellan de olika aktiviteterna. Cykling är en bra alternativ träning efter ett marathon. Nästa vecka ser jag fram emot att börja träna tuffare igen.

Skapa en blogg på LOPPI.se du också, klicka här!

Kommentarer

Kommentera

Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter i vår integritetspolicy.