Header Image

4 kids and braids

Hej och Välkomna till mig eller oss är mer rätt! Karin heter jag och jag är mamma till Mollie och trillingarna Tilda, Maja och Tea. Här kommer ni få följa vårt vardagsliv med allt vad det innebär. Mitt stora intresse i livet är att fläta och så älskar jag inredning. Tjejernas stora intresse är deras olika fritidsaktiviteter så det är något ni också kommer att få del av här. :)

Sojastekt kyckling med majrovaslaw

Publicerad,
Ingredienser
  • 4 port ris

Kålrabbislaw

  • 1 kålrabbi (à ca 300 g)
  • 1/2 ask färsk gräslök (à 20 g)
  • 2 dl smetana
  • 2 tsk dijonsenap
  • salt
  • peppar

Kyckling

  • 1 vitlöksklyfta
  • 1 dl japansk soja
  • 1/2 dl vatten
  • 1/2 dl strösocker
  • 1/2 tsk sambal oelek
  • 1 tsk majsstärkelse
  • ca 600 g kycklingfilé

 

Gör så här
Koka riset enligt anvisningen på förpackningen.
Majrova: Skala och riv majrova grovt på ett rivjärn. Skär gräslöken tunt. Blanda kål och gräslök med smetana och senap. Smaka av med salt och peppar.
Kyckling: Skala och riv vitlöken. Blanda vitlök, soja, vatten, socker, sambal oelek och majsstärkelse till en sås.
Dela kycklingen på längden (om kycklingfilé används) och bryn den i omgångar i oljan i en het stekpanna. Lägg tillbaka all kyckling i pannan. Häll på såsen och låt sjuda några minuter.
Servera kycklingen med majrovaslaw och ris.
recept från Ica.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *