I helgen har vi varit i Norrtälje hos våra vänner. Badtunna, vin, god mat, dillchips, kantarellplockning, smultron i mängder och allting sånt där trevligt. Innan vi åkte hem tog vi siktet ännu högre upp i landet för att köpa några utemöbler. Min man skrev ner vägbeskrivningen och vi har gps. Inget kunde gå fel. Men vi hamnade ute i ingenstans i alla fall. Gps ville en sak, jag råkade somna ( jag som hade alla information )och min man ville något annat. Vi stannade och frågade en bybo och fick en ytterligare en beskrivning. Mitt i ingenstans öppnar Skruttan bildörren i farten, höll på att krocka med en ko, Flisan blev åksjuk och Skruttan ville inte ha bälte på sig och fick ett raseriutbrott. Möblerna var större ( bättre) än vad jag trodde och vi hade släpet hemma. Packa om i spöregn, ena är hungrig den andra kissnödig. Och självklart kör vi vilse på vägen hem. Men nöjd blev jag. Nu när jag ligger här i min soffa och sippar vin och fruser i sommarnatten.
Camilla
Är trött på degmagen, slappa armar och att skjuta upp saker och ting till framtiden.
Bokar alltid upp kalendern till max, älskar utflykter, picknick och väskor. Gillar inte att vänta, orättvisor och sitta still.
Något som jag skulle vilja gilla är träning, äta sunt och trädgårdsarbeten.Har två barn. En 2-åring som bara äter nudlar och kanelbullar och en 5-åring som hänger mer upp och ner än att stå still.
Har också en man som börjar bli allvarligt less på mig och alla mina projekt som jag ska starta på löpande band och som han får avsluta.Här kommer ni få läsa om mitt eviga börja-träna-tjat, lekande maträtter för barn och vuxna, pyssel, utflyktstips och kanske lite inredning.
2012-2013 ska jag göra min andra tjejklassiker för att sen fortsätta med halva klassikern och avsluta med en svensk klassiker.
Ni kommer också få följa med när jag startar mitt alltiallo företaget.Kontakt: olympiadi@gmail.com

-
Senaste inläggen
Kategorier
Sök
Meta




Det där med vin i nya soffan låter trevligt. Kanske ni vill ha besök av oss snart? Kram Lina