Så här 2 dagar efter själva prestationen har jag hunnit få perspektiv på det faktum att jag tillsammans m bästa maken faktiskt åkt galet långa 9 mil på skidor!!
Anlände till Mora strax efter lunch och hämtade ut nummerlapparna och shoppade valla. Därefter stod vi och hejade fram åkarna på söndagens Öppet Spår. Solsken och nån minusgrad i snön, det kunde inte bli bättre!!
Vi var förberedda på snö för måndag och vallade därefter.
Klockan väckte oss 3.30 på måndag morgon, 4.45 satt vi på bussen mot Sälen!
Starten gick 7 och vi passerade startlinjen 13 minuter över.
Därefter följde 3 mil upp till Risberg innan snön började falla ner, lite lätt i början men det övergick snabbt till blåsigt, motvind givetvis, och stundtals is istället för snö. Någon glid var det knappt tal om! Fast fästet var bra:)
Vi tog oss mil för mil uppför backarna, nedför branterna ( där f ö väldigt många föll men vi klarade oss! ) och slutligen var det bara målrakan m den nytillkomna puckeln kvar:)
Efter loppet unnade vi oss en skön massage och förutom någon misshandlad tå och fot så känns kroppen som vanligt!
Nu siktar vi in oss på Cykelvasans 45 km lopp i augusti och jag funderar på att göra Tjejklassikern nästa år. Mannen ska åka långa igen….
Nu åter till vardagen:)
Ha en bra dag!








Ni är ju bara bäst! Så otroligt inspirerande