Vi är på väg hem till Götet efter en tur då vi hälsat på lite familj i Lidköping och Filsbäck. Alltid lika trevligt, fast något händer med mig och Patrik när vi närmar oss Vänern. Vi blir så fasligt trötta, så där att man helst vill ta en eftermiddagslur som kanske kan gå ihop med kvällslur och medan man ändå håller på göra natt. Jag antar att det är att man kopplar av, sitter still, får lite barnhjälp, fikar och fikar. Säkert välbehövligt men vi kan inte vara de roligaste gäster. Sen det här vädret, vem blir inte trött av det? Det brukar inte göra mig så mycket men nu tycker jag det räcker. Jag vill ha tillbaka det där färggladare Sverige, är klar med allt detta grå.

Om familjen Johansson
Vi är en matglad familj på fyra som bor i Göteborg.
Elsie fyller 4 år till sommaren och Bibbi fyller 2 till hösten.Pappa Pat är kock, kul och elitmotionär. Mamma Kristin är kostekonom i grunden och brinner för matkultur och allt som hör därtill.
Hon jobbar just nu extra som Matredaktör för det webbaserade tv-programmet På middag hos Hannah och Amnda. Är dock på jakt efter nya utmaningar,tjänster eller frilansuppdrag och tar gärna emot förslag, tips och lukrativa erbjudanden.Bloggen startade mars 2011 och skrivs enbart för att ge inspiration och nöje. Alla bilder är tagna av oss eller våra vänner om inget annat anges. Om ni vill låna bilder för icke kommersiella syften så länka till sidan med namn och adress.
Kommentera gärna inläggen, både ris och ros eller bara ett hej är mycket välkommet.
Kontakt: johansson.kristin@gmail.com

Mer om oss & samarbeten
-
Senaste inläggen
Kategorier
- Äpplen
- Baktips
- Barn
- Barnkalas
- Böcker, Prylar & Saker
- Bröd
- Dessert,tårta & bakelse
- Dryck
- En vän i vardagen.
- Fågel
- Finfint & Fest
- Fisk & Skaldjur
- Form & Träning
- Förrätt & aptitretare
- Frågor
- Frukost
- Frukt
- Gjutjärn, lergrytan & långkok
- Gott och blandat
- Gratäng
- Gravid
- Grill
- Helg
- Helt onödigt
- Hemma hos oss
- Högtid
- Husman
- Jobb
- Jul
- Kalljäst
- Knäcke
- Korv & chark
- Kött
- Kryddor
- Lamm
- Mat.se
- Mittemellan.
- Nöt
- Okategoriserade
- Ost
- Övrigt
- På middag med Hannah & Amanda
- Paj, pizza & gratäng
- Påsk
- Pasta
- Picknick
- Pulled pork
- Recept
- Restaurang
- Safta & Sylta
- Sås, kräm & dressing
- Scones
- Semester
- Skafferiet
- Smörgås
- Snabbmat
- Soppa
- Stora & små kakor
- Surdeg
- Tankar kring livet med barn
- Tänkvärt & hållbart
- Tävling
- Texas no bean chili
- Tips & Testat
- Vardag
- Värdslig mat
- Vegetariskt
- Vetebröd
- Vilt
Senaste kommentarerna
Arkiv
Matbloggscentralen
Top Posts & Pages
- Göra egna matkassar hos Mat.se
- Italienska köttbullar med citron, persilja & parmesan
- Morotsmuffins med valnötter & vetegroddar
- Pirr i magen
- Linguine med kronärtskocka, sparris, parmigiano reggiano & mjölkchokladpannacotta
- Pulled Pork Burger
- Ankarsrum assistent vs Kitchen Aid
- Linssoppa med pepparrotsfärskost & havrebröd
- Texas No Bean Chili
Bloggportalen






